Testa cena EUR - 7,99

 

Iegādāties var mūsu birojā - Lizuma iela 1, Rīga

(pretī t/c Alfa)

Tālr. 67551517, e-pasts - info@hydrox.lv

Laimas borelioze ir viena no biežākajām ērču pārnestajām slimībām ziemeļu puslodē cilvēkiem un dzīvniekiem. Laimas slimību izraisa spirohētu klases baktērija Borrelia, kas izplatās galvenokārt ar ērču starpniecību.

 

Tas, vai ērcē ir vai nav borēlijas, ir lielā mērā atkarīgs no sezonas un ģeogrāfi skās lokalizācijas. Pēc SPKC datiem, Latvijā aptuveni 20 % ērču ir Borēliju nēsātājas, atsevišķos apvidos to skaits sasniedz pat 40 %. Borēliju rezervuāri ir mazi grauzēji, putni, stirnas un brieži.

 

Baktērijas mīt ērces zarnās un tās caur koduma vietu nonāk cilvēka vai dzīvnieka organismā. Latvijā izplatību nodrošina divas ērču sugas - Ixodes ricinus un Ixodes persulcatus. 12 stundas pēc piesūkšanās baktērija pakāpeniski migrē no ērces siekalu dziedzeriem uz koduma vietu. 72 stundas pēc piesūkšanās ir sasniegta to maksimālā koncentrācija.

 

Pamatojoties uz pētījumiem, cilvēkiem Laimas slimību izraisa Borrelia burgdorferi senso lato komleksa baktērijas (Borrelia burgdorferi sensu strictu, Borrelia afzelii un Borrelia garinii). Ņemot vērā ilgo inkubācijas periodu, pirmie simptomi var parādīties 1-4 nedēļu laikā pēc ērces koduma. Izplatītākais agrīns simptoms ir apsārtums ap ērces koduma vietu, ko sauc par erythema migrans (migrējošo eritēmu). Bieži ir arī gripai līdzīgi simptomi, limfadenopātija, sāpes muskuļos. Ja slimību agrīni nediagnosticē, tad pēc dažām nedēļām, mēnešiem var parādīties
locītavu sāpes, artrīti (Laimas atrīts), centrālās nervu sistēmas bojājumi, sirds bojājumi (Laimas kardīts).


Pamatojoties uz ilgo inkubācijas laiku, Laima slimības diagnozes uzstādīšana bieži vien ir ļoti sarežģīta, un terapijas uzsākšana ir novēlota.


Agrīna piesūkušās ērces analīze uz borēlijam ir ļoti svarīga, lai plānotu turpmākos diagnostikas un ārstniecības pasākumus. Līdz šim borēlijas antigēnu ērcē varēja identifi cēt tikai ar dārgiem un laikietilpīgiem PĶR izmeklējumiem laboratorijā.


Izmantojot FASTest® BOR in TICK, borēliju antigēnu identifi kācija ērcē ir ātra, vienkārša un mājas apstākļos lietojama metode. Gadījumā, ja testa rezultāts ir pozitīvs, turpmāki diagnostikas, terapijas un profi lakses pasākumi var tikt uzsākti nekavējoties.

Pozitīva testa gadījumā ir rekomendēts griezties pie sava ģimenes ārsta vai infektologa uz konsultāciju, veikt analīzes uz borēliju IgM, IgG antivielām asins serumā un nepieciešamības gadījumā uzsākt antibakteriālo ārstēšanās kursu.