QuantiFERON-TB Gold PLus //

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem (PVO) Latvija ir viena no 18 Eiropas reģiona augstas prioritātes valstīm cīņai ar tuberkulozi (TB). Sociālo un ekonomisko apstākļu dēļ, cilvēku skaits, kuri pieder augsta riska sociālajām grupām, Latvijā tikai pieaug, līdz ar to pieaug jebkura sabiedrības locekļa risks inficēties ar šo infekcijas slimību un kļūt par tās latentu nēsātāju. Veselības aprūpes reformas šobrīd nepievērš nepieciešamo uzmanību cīņai ar tuberkulozi, tāpēc ir svarīgi apzināties, ko mēs varam darīt lietas labā pašu spēkiem, lai pasargātu sevi un savus tuviniekus no inficēšanās.

Ar latento tuberkulozi var inficēties ikviens, kurš bijis saskarsmē ar aktīvās tuberkulozes inficētu personu. Noteicoša loma ir cilvēka imunitātei. Ja tā ir stipra, infekcija pēc imūnās atbildes pāriet latentā formā (LTBI). Tas nozīmē to ka, inficētajam nav nekādu ārēju pazīmju un/vai sūdzību, kā arī latentās tuberkulozes nēsātājs nevar inficēt citus, jo no elpceļiem tuberkulozes nūjiņas neizdala. LTB gadījumā tuberkulozes nūjiņas ir ieslēgtas mūsu imunitātes izveidotā kapsulā un ārā netiek. Svarīgi ir tas, ka tiklīdz kā imunitāte pavājinās, TB var kļūt aktīva, infekcioza apkārtējiem un izpausties ar visiem slimībai raksturīgajiem simptomiem.

QuantiFERON-TB Gold Plus (QFT-Plus) ir PVO atzīts un pasaulē plaši lietots tests latentās tuberkulozes diagnosticēšanai. Tā pamatā ir IFN-y (gamma interferona) izdales noteikšana, kuru novērtē izmeklējamās personas imūno šūnu (T limfocītu) atbildes reakciju uz Mycobacterium tuberculosis peptīdu antigēniem ESAT-6 un CFP-10. Testa rezultāti tiek noteikti ar enzīmu imūnsorbcijas testa (ELISA — Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) palīdzību.

QFT-Plus ir specifisks M. tuberculosis antigēniem un nereaģē ar citu mikobaktēriju celmu antigēniem. Tas nozīme to, ka BCG vakcinētām personām tests nedos viltus pozitīvus rezultātus, kā tas var notikt veicot  tuberkulīna ādas testu. Turklāt QFT-Plus ir jūtīgāks un specifiskāks par tuberkulīna testu, atklājot pat par 20 pozitīviem gadījumiem vairāk.

Kāpēc ir nepieciešams diagnosticēt LTBI? Ja LTB inficētai personai pavājinās imunitāte un infekcija pāriet aktīvā formā, tuberkulozes sākuma simptomi nav specifiski, tie var līdzināties parastai saaukstēšanās slimībai. Tipiski tuberkulozes simptomi ir ieildzis klepus, svīšana naktīs, svara zudums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpas trūkums vai aizdusa, pastāvīgs nogurums un nespēks. Latvijas Tuberkulozes un Plaušu slimību centra galvenā ārste stāsta, ka: "Tādi paši simptomi var būt arī daudzām citām slimībām, tādēļ cilvēks bieži vien pat nenojauš, ka viņam ir tuberkuloze. Simptomi sākumposmā parasti ir neizteikti. Cilvēks tuberkulozes izraisīto nogurumu bieži saista ar pārāk lielu slodzi darbā, vitamīnu trūkumu vai citu iemeslu. Kurš gan no mums nemēdz būt noguris? Ne jau visi mēra temperatūru un pamana, ka tā ir mazliet virs 37 grādiem. Arī klepu ne visi uzskata par pietiekami nozīmīgu simptomu, lai vērstos pie ārsta. Īpaši tas attiecas uz smēķētājiem, kuriem klepus nešķiet nekas īpašs."

Pilna intervija šeit

Rekomendācijas latentās tuberkulozes diagnostikai: 2014. gada PVO vadlīnijas latentās tuberkulozes infekciju skrīningam rekomendē veikt diagnostiku un ārstēšanu LTBI inficētajiem, lai sasniegtu mērķi pilnībā izbeigt tuberkulozes infekcijas pasaulē līdz 2050 gadam. LTBI pārbaudi ar QFT-plus testu rekomendē veikt: HIV pozitīviem indivīdiem, pieaugušajiem un bērniem, kuri ir nonākuši kontaktā ar aktīvu tuberkulozes inficēto, TNFalfa (imūnsupresējošo) medikamentu lietotājiem, dialīzes pacientiem, silikozes slimniekiem, kā arī tiem, kuri vēlas būt droši, ka nav šīs slimības nēsātāji. Lai sasniegtu PVO mērķi un pasargātu sevi ir svarīgi savlaicīgi uzzināt par infekciju, lai pēc iespējas ātrāk uzsāktu efektīvu terapiju. Svarīgi atcerēties to, ka vakcinācija mūs pasargā tikai no tuberkulozes ārpus plaušu formām.

SIA HYDROX ir oficiālais QuantiFERON-TB Gold Plus testa izplatītājs Latvijas teritorijā. Vairāk par testa iegādi un tā pielietošanu var konsultēties ar mūsu kompānijas produktu speciālistiem.

QuantiFERON testu var veikt jebkurš pēc savas iniciatīvas sazinoties ar savu pulmonologu vai ģimenes ārstu. Testu var veikt arī iepriekš piesakoties pie pulmonologa Rīgas Austrumu Klīniskās Universitātes Slimnīcas stacionāra "Biķernieki" 4. korpusā - Tuberkulozes un plaušu slimību centra Rīgas ambulatorajā nodaļā. Tālrunis uzziņām (+371) 67000610, Lielvārdes 68, Rīga, LV-1006.